niedziela, 29 czerwca 2014

Era dżemu truskawkowego

Właśnie nastała w moim domu faza dżemowania. Nigdy dżemów nie robiłam, bo wydawało mi się, że wiąże się to z całym dniem pracy, wielogodzinnym staniem przy kuchni i mieszaniem gotujących się owoców - oj, jak ja się myliłam! 


Do tej pory migałam się jak mogłam, aż w końcu mama przywiozła mi dwie torebki pektyny i powiedziała, że w tym roku czeka na MOJE dżemy z truskawek. Ech, a prawie mi się upiekło - pomyślałam, w końcu sezon na truskawki już się kończył. Nie chciałam się narazić rodzicielce więc posłusznie kupiłam truskawki i słoiki.

 
Mama powiedziała tylko, że mam się trzymać instrukcji z opakowania pektyny i na pewno wszystko mi się uda. Szczerze w to wątpiłam, ale powoli zabrałam się do pracy. Szypułkowanie... ;) Zdecydowanie najgorsza część przygotowań. Gotowe truskawki wrzuciłam do garnka i punkt po punkcie stosowałam się do instrukcji. Nie minęło 15 minut i dżem był gotowy! Byłam tak pozytywnie zaskoczona, że następnego dnia kupiłam kolejne truskawki, bo jak już robić zapasy, to takie, żeby wystarczyły na dłużej. 


Szczerze polecam robienie dżemów z użyciem tej pektyny. Instrukcja na opakowaniu jest jasna i prosta, a dżemy wychodzą idealnie gęste. I ostatecznie spodobało mi się to dżemowanie, teraz czekam aż maliny u mojej babci dojrzeją, a może spróbuję zrobić też dżem z borówek? To jest po prostu bardzo łatwe i smaczne zajęcie.


Kolejnym i też bardzo ważnym plusem robienia dżemów samemu, jest świadomość tego, że wiemy co jest do niego dodane i co ostatecznie jemy. Czy próbowaliście kupić kiedyś dżem bez syropu glukozowo-fruktozowego w składzie? Teraz praktycznie do wszystkiego dodają to dziadostwo. Ja kiedyś podjęłam taką próbę i po dokładnym przeszukaniu regału w sklepie znalazłam taki dżem, ale jego cena.... była dwa razy wyższa od innych. Była na tyle wysoka, że kompletnie nie opłacało mi się go kupować, bo moje dzieci często dżemują kanapki, tosty lub naleśniki więc wiązało by się to ze sporymi nadszarpnięciem budżetu. 

Dżem domowej roboty jest nie dość, że smaczny i zdrowy to i właśnie tańszy od tych sklepowych. To mój kolejny krok w stronę natury. Dodatkowo moje dżemy powstały z lokalnych produktów. Piękne, słodkie truskawki kupiłam z plantacji w Korczynie, pektyna pochodzi od firmy C&G z Jasła, a wytwórczyni dżemu jest z Krosna więc wszystko zostało w "rodzinie" :)

Po wielu prośbach dodaję dokładne informacje:

- truskawki kupiłam od sympatycznego Pana Andrzeja Delimata, który wraz ze swoją rodziną prowadzi plantację w Korczynie, na ul. Dworskiej 23. Truskawki są przepyszne i co najważniejsze, nie pienią się podczas robienia przetworów co jest tylko dowodem na to, że nie są przenawożone :) Truskawki można wcześniej zamówić i odebrać osobiście w Korczynie.

- pektynę produkuje firma C&G z Jasła. Można ją zamówić na Allegro lub w Zielarni internetowej Lawenda oraz sklepie Żuk Pol. W naszym regionie można ją spotkać też w lokalnych sklepach spożywczych.

Asia

18 komentarzy :

  1. Muszę o nią zapytać w sklepie ze zdrową żywnością. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas ta pektyna jest już w większości sklepów, gdybyś nie mogła znaleźć to ci wyślę kilka torebek :)

      Usuń
    2. Kochana jesteś. :) Jeśli nie będę mogła jej kupić u nas to z pewnością się do Ciebie odezwę. ;)

      Usuń
    3. Nie ma sprawy, polecam się :)

      Usuń
  2. pychotka! uwielbiam dżemik taki:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wykonane własnoręcznie smakują najlepiej :)

      Usuń
  3. u nas to jest najlepiej schodzący dzemik ;-) dzieciaki go uwielbiają :-))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja zrobiłam chyba ponad 30 słoików i wszystko zeszło :) Najwięcej do chałki i naleśników.

      Usuń
  4. Nie ma to jak słoik z dżemem zrobionym przez siebie :) Tanio, pysznie i bez chemii niewiadomego pochodzenia.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, ja tez takie uwielbiam :)

      Usuń
  5. A u mnie nigdzie nie ma pektyny :( strasznie Ci zazdroszczę! Aż chyba poszukam w necie w tym roku ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może oni ją tylko lokalnie rozprowadzają? Gdyby coś, polecam się, kupię i podeślę :) Jedna torebka wystarcza na 2 kg owoców.

      Usuń
    2. to jutro poszukam i jak nie znajdę, to się odezwę! :) bo w sezonie owocowym przetwarzam hurtem ;) a ile kosztuje saszetka? (może znajdę na kg ;))

      Usuń
    3. Nie ma sprawy, jeszcze poszukam i może mają jakiś internetowy sklep? W sklepie saszetka kosztuje 5-6 zł.

      Usuń
  6. Dziewczyny, napisałam maila do firmy produkującej tą pektynę. Dostałam następującą odpowiedź: "prowadzimy sprzedaż online poprzez serwis Allegro. Ponadto naszą pektynę można kupić w Zielarni internetowej Lawenda oraz sklepie Żuk Pol" . Znalazłam ich już na Allegro:

    http://allegro.pl/pektyna-do-dzemow-30g-i5431001739.html

    :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie wczoraj znalazłam tą samą aukcję i jeszcze czekałam na Twoją odp :) to pędzę zamawiać z Allegr o :)

      Usuń