poniedziałek, 29 grudnia 2014

Zimowe nastroje

       Gdy delikatnie i nieśmiało biały puch zaczął przykrywać naszą okolicę, moje dziecko z przyciśniętym do okna noskiem obserwowało z zainteresowaniem zmianę krajobrazu.W takie dni jak ten - śnieżny, zimny i wolny od pracy  i przedszkola córa chodzi po mieszkaniu w piżamce do południa. Śniadanie jest przeciągane w nieskończoność. Postawiłam na kuchni rosół - mam więc teraz sporo czasu, żeby rozkoszować się obecnością i bliskością swojej rodziny. Zawinęłyśmy się w koc, usiadłyśmy na podłodze i oglądamy bajki. Takich dni jak ten nie ma w naszym zabieganym roku wiele. Ale gdy tylko mam okazję tak beztrosko poleniuchować to rozkoszuję się każdą sekundą. Wrzucam kilka obrazków, z którymi mam miłe wspomnienia albo po prostu nasuwają mi na myśl świąteczno - zimowy klimat. Przede wszystkim coś dla ciała...

źródło
źródło

źródło

Nasze Bieszczady zimą. Z tym miejscem  na Połoninie Wetlińskiej wiążę się dla nas zabawna historia. W pewien ciepły wrześniowy dzień postanowiliśmy z mężem, że zabierzmy naszą córkę na górską wyprawę. Ponieważ decyzja została podjęta wczesnym rankiem i tuż przed wyjazdem - nie zdążyliśmy już  zadzwonić do naszych przyjaciół, żeby im zaproponować wspólną wyprawę. Gdy zmęczeni po trudach spaceru usiedliśmy na trawie tuż przy schronisku Chatka Puchatka usłyszeliśmy tuż za sobą głosy naszych znajomych, tych samych, których nie wypadało nam za wcześnie budzić. Do dziś śmiejemy się z tego spotkania - gdybyśmy chcieli się umówić na konkretną godzinę tam na górze, to pewnie by nam się nie udało spotkać.


fot. M.Kłysewicz
Chatka z filmu Holiday - w środku kominek z buchającym ogniem, piękne wiejskie wnętrze i płaczący Jude Law - kto jeszcze nie widział polecam.
O feriach w tym miejscu marzyłam jako dorastająca dziewczyna, oglądając teledysk do zimowego hitu Wham.Szukałyśmy z Asią w swoich archiwach jakiś śnieżnych zdjęć. Jednak niepodważalnie dla naszych dzieci zima to czas pysznej zabawy.


Na koniec prezentuję komplety pościeli Tutaj Mamy. Ten wzór kraty przypomina mi wzory na pledzie z mojego dzieciństwa. Nic tylko otulać się ciepłą i miłą flanelką.

zuza

środa, 24 grudnia 2014

Na najbliższe dniDESIDERATA

    Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamiętaj jaki pokój może być w ciszy. Tak dalece jak to możliwe nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść. Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

     Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu. Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

     Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć: nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa. Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

     Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa, masz prawo być tutaj i czy jest to dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

     Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz o jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia: w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą. Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny. Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy. 

wtorek, 23 grudnia 2014

Świąteczne szycie


      W ostatnią niedzielę, podczas kiermaszu świątecznego w RCKP, odbyły się nasze pierwsze warsztaty tworzenia ozdób świątecznych. TutajMamy z pomocą Dziecka w Krośnie przygotowały szeroki wybór zajęć. Dzieci i dorośli wykonywali ozdoby z filcu, materiału i papieru. Największym zainteresowaniem cieszyło się szycie z tkanin. Dzieci bardzo chętnie zabierały się do pracy i bardzo starannie zszywały swoje ozdoby. Ta forma tworzenie przypadła też do gustu dorosłym, dzięki czemu można powiedzieć, że warsztaty były głównie szyciowe. Podczas tworzenia słuchaliśmy kolęd w wykonaniu Arki Noego. Muzyka łatwo wpadała w ucho i dzieci podśpiewywały sobie pod nosem ulubione kolędy co dodatkowo wprawiało nas w przedświąteczny nastrój.

wtorek, 16 grudnia 2014

Dla spóźnialskich: Pierniczki


      Dla wszystkich mam, które naprawdę nie mają czasu na długie siedzenie w kuchni i pieczenie malutkich ciasteczek. Recepturę podała mi moja siostra, która wiedząc jakim jestem kulinarnym beztalenciem postarała się o przepis sprawdzony, prosty i szybki. Pierniczki są gotowe do dekoracji i spożycia gdy tylko ostygną - nie muszą leżakować zamknięte w puszce aż zmiękną, jak to pierniki mają w zwyczaju. 

Przygotuj:

  • 300 g mąki pszennej
  • 100g mąki żytniej
  • 2 duże jajka
  • 130 g cukru pudru
  • 100 g masła(roztopione i ostudzone)
  • 100 g  miodu
  • 1 łyżka przyprawy do piernika
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
Bardzo pomocna w takim momencie jest dla mnie baza zważonych produktów - mogę podglądnąć ile łyżek to 100 g - gdy ktoś nie ma kuchennej wagi może skorzystać ze ściągi.

 Wszystkie składniki mieszamy mikserem. Ciasto może wydawać się za rzadkie, ale nie dosypuj do niego więcej mąki, najwyżej  podczas rozwałkowania (na ok 3-4 mm), tak aby nie kleiło się do wałka. Wykrawamy dowolne kształty i pieczemy w 180° przez 8 minut.

 Mój przepis zmuszona byłam delikatnie zmodyfikować. Nie miałam pod ręką mąki żytniej, więc zastąpiłam ją zmiksowanymi orzechami włoskimi i migdałami.

Możesz użyć nieco mniejszą ilość cukru. Jeśli akurat nie masz cukru pudru pamiętaj, że możesz go zrobić sama np. w młynku do kawy lub moździerzu.


Samodzielnie przygotowana przyprawa do piernika to genialny aromat inny od gotowego, dostępnego w sklepach (cynamon, imbir, goździki, kardamon, gałka muszkatołowa, ziele angielskie).

zuza

środa, 10 grudnia 2014

Świąteczna Manufaktura

    Mamy ogromną przyjemność zaprosić Wasze dzieci na nasze pierwsze warsztaty plastyczne, które odbędą się podczas 10. Kiermaszu Świątecznego w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie Nie byłoby nas tam gdyby nie portal Dziecko w Krośnie ,  z którym od jakiegoś czasu ściśle współpracujemy i   współtworzymy. O Dziecku w Krośnie jeszcze nie raz będziemy pisać, a Wy jeszcze nie raz usłyszycie.
     Krosno. Kiedyś miasto wojewódzkie. Mieszkam tu dopiero od kilku lat, zresztą podobnie jak Asia (współautorka bloga). I odkąd jesteśmy matkami - poznajemy to miasto na nowo i z innej perspektywy. Gdzie pójść na huśtawki, co robić w deszczowe popołudnie, gdzie można zjeść najlepsze lody i kiedy miejski rynek wygląda najciekawiej. Czuję się częścią społeczności, w której  żyję. Nie chcę stać po tej stronie barykady, która krzyczy, że w naszym mieście jest nuuudno, szaro i buro. Pragnę tworzyć, działać i realizować się właśnie tu. Szczęście jest albo tu i teraz albo go nie ma i nie będzie. Szczęście jest związane albo z naszym wewnętrznym żarem, albo go nie ma. 

 zuza