czwartek, 22 maja 2014

Noga pająka i skrzydło muchy...

     ...- to nie jest fragment przepisu na cudowną, odmładzającą maseczkę:-). Jakiś czas temu mój tato podarował swojej wnuczce jeden z najciekawszych przedmiotów mojego dzieciństwa. Mikroskop. Dokładnie ten sam, którym odkrywałam mikrokosmos, gdy miałam mniej więcej tyle lat ile teraz ma moja córka. Aż mi się łezka w oku zakręciła ze wzruszenia, kiedy zobaczyłam ten radziecki sprzęcik. Od niedawna mam słabość do przedmiotów, które kryją jakąś rodzinną historię. Na przykład magnetofon, o którym pisałam tutaj - stoi na honorowym miejscu w kuchni i służy nam  swoim  brzęczeniem. Powracając do tematu mikroskopu to muszę przyznać, że sama z przyjemnością uczestniczyłam w pozyskiwaniu preparatów do oglądania. Poświęciłam się i kropla krwi z mojego kciuka znalazła się między szkiełkami! Cebulki włosów, owady, rośliny. Powiększenie 60krotne. Niby nic, ale pazurki na nodze pająka można dostrzec:-). To była dla mnie niezwykła przyjemność pokazać mojej córce, jak kiedyś bawiłam się - bo dla niej jest czymś niewyobrażalnym świat bez ..."mamo, jak to?! nie było komputerów?!?".źródło: dzięki uprzejmości Sylwii Trzeciak (http://www.multicentrum.mbp.org.pl/)


zuza

środa, 14 maja 2014

Kto rano wstaje...        Nie ważne o której rano wstanę- zawsze brakuje mi 10minut . Znacie to? Szybki, odświeżający prysznic ( tym czasie woda przygotowuje się do zaparzenia kawy dla mnie), pobudka dziecka, makijaż robiony w trakcie wybierania ciuchów dla siebie i małej, kawa wypijana podczas prasowania bluzki... Uff. Śniadania w domu nie zjadam. Tak, wiem, wiem. To podstawowy błąd zdrowej diety. "Śniadanie zjedz królewskie, obiadem podziel się z przyjacielem, kolację oddaj wrogowi" - u mnie jest zupełnie na odwrót. Nie będę wymigiwać się brakiem czasu -tak wcześnie, po prostu, nie jestem jeszcze głodna. Moje śniadanie wypijam więc w drodze do pracy. Przygotowanie koktajlu zajmuję 2minuty a uczucie sytości po wypiciu tej mieszanki jest długotrwałe.

    
  Owoce jako dodatek smakowy-do wyboru do koloru. Dziś były banany, jutro melony, listek mięty - czemu nie? Rozpoczyna się owocowo-warzywny sezon. Festiwal barw i zapachów. Na koniec najważniejszy dla mnie dodatek: otręby żytnie. Po kilkunastu minutach pęcznieją i miękną, można zatem bez problemów i uczucia drapania w gardle wypić koktajl.


250ml kefiru (najlepiej z regionalnej przetwórni)
Twój ulubiony owoc
łyżka otrąb żytnich, pszennych lub owsianych -wybierz swojego pomocnika przy sprzątaniu jelitek ;-))

zuza


sobota, 10 maja 2014

Wycieczka 1 - Góra Grzywacka   Końcem marca wybraliśmy się na pierwszą w tym roku pieszą wycieczkę.  Naszym celem była Góra Grzywacka w miejscowości Kąty, w gminie Nowy Żmigród. Tę trasę polecił nam znajomy Wioli, jako miejsce, gdzie można sobie „nieźle dać w kość”. Dodatkowo przekonała nas informacja, że droga na szczyt jest utwardzona, a akurat niedawno padał deszcz i baliśmy się, że możemy ugrzęznąć na zwykłej trasie.czwartek, 8 maja 2014

5 tiptopków i 2 duże słoniowe


  Wczoraj była ładna pogoda więc czas wolny postanowiliśmy spędzić na świeżym powietrzu. Wybraliśmy się na rolki. Niestety w okolicy nie ma dobrej trasy do jeżdżenia, zwłaszcza dla początkujących dzieci. Brakuje alejek z równymi, asfaltowymi trasami. Nie wiedzieć czemu nawet ścieżki rowerowe w mieście są wyłożone kanciastą kostką brukową. Z braku laku wybraliśmy się na niedawno powstałą drogę (ruch praktycznie zerowy) i przyległy do niej spory parking.

   Gdy już wyszaleliśmy się rolkowo, dalej mieliśmy "głód" ruchowych rozrywek. Dzieci zaproponowały berka i berka mrożonego. Po chwili zabawy chcieliśmy się przerzucić na coś spokojniejszego. I wtedy padła nasza propozycja "Mamo, mamo ile kroków do ciebie?". Eee, a co to takiego? Pytały maleńce. O matko, to wy tego nie znacie? I dawaj, uczymy się podstawowych kroków. Tiptopki, parasolki, słoniowe, mrówcze... I pewnie jeszcze kilka innych, o których już nam się zapomniało :) Zabawa na całego, aż się łezka w oku kręci, bo teraz dziecko szybciej powie o co chodzi w grze komputerowej, niż jakie są zasady gry w klasy czy gumę. Tym samym mamy mocne postanowienie aby to zmienić!Asia